Hyppää sisältöön
    • Suomi
    • Svenska
    • English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
Haku- ja käyttöohje
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Sosiaali- ja terveysministeriö
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  • Etusivu
  • Sosiaali- ja terveysministeriö
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Vainukoira ihmisen Covid-19-taudin seulonnassa


Avaa tiedosto
STM_2021_15_rap.pdf (981.2Kt)
Lataukset: 

Tilaa verkkokaupasta
Toimittaja:
Lankinen, Kari S.
sosiaali- ja terveysministeriö
07.05.2021
Julkaisusarja:
Raportteja ja muistioita 2021:15
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot

Julkaisun pysyvä osoite on

http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-00-9998-5
Tiivistelmä
Koirien hyvin herkkää hajuaistia on aikaisemmin käytetty laajasti huumeiden, räjähteiden ja miinojen etsimisessä. On lisääntyvää tietoa siitä, että koiran herkkä hajuaisti voi havaita ihmisen elimistön erittämiä haihtuvia orgaanisia yhdisteitä.

Systemaattisessa kirjallisuushaussa koirien hajuaistin käytöstä Covid-19-taudin tunnistamisessa löytyi 6 alkuperäistuloksia sisältävää raporttia, joista 3 on ilmestynyt vertaisarvioituna.

Osassa tutkimuksista testinäytteiden lukumäärä oli erittäin pieni. Tutkimusasetelmat poikkesi-vat toisistaan. Osassa tutkimuksia väärien positiivisten löydösten osuus oli merkittävä.

Mahdollisesti lähimpänä laajan mittakaavan seulonnan kenttäolosuhteita oli osassa tutkimuksia käytetty hikinäytteen tai pitkään käytetyn potilasvaatteen haistelu.

Yhdessäkään tutkimuksessa asetelma ei sisältänyt koiran sijoittumista testin kohteena olevan henkilön lähelle, eli varsinaista suoran henkilöseulonnan kenttäsovellusta ei raportoitu.

Tutkimukset eivät ole vertailukelpoisia, mutta niiden tulokset antavat pohjan jatkotutkimuksille koirien käyttämisestä Covid-19-taudin seulonnassa. Niistä ei voi vetää johtopäätöstä vakiomenetelmästä, joka voitaisiin ottaa käyttöön laboratoriodiagnostiikan rinnalla tai sen sijasta esimerkiksi seulottaessa suuria määriä henkilöitä, joiden joukossa on myös oireettomia infektion kantajia.

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajan mukaanViimeksi lisätytAsiasanatJulkaisijat

Aineistojen tallennus

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Tietosuoja
Saavutettavuusseloste
Valtioneuvoston kanslia
Puolustusministeriö
Liikenne- ja viestintäministeriö
Ulkoministeriö
Valtiovarainministeriö
Työ- ja elinkeinoministeriö
Oikeusministeriö
Opetus- ja kulttuuriministeriö
Sosiaali- ja terveysministeriö
Sisäministeriö
Maa- ja metsätalousministeriö
Ympäristöministeriö

Valtioneuvoston kanslia
|
Valtioneuvoston hallintoyksikkö
·julkaisutuotanto(at)gov.fi | vnk.fi·
Palvelun tuottaja
Kansalliskirjasto
Valtioneuvoston kanslia
Valtioneuvoston hallintoyksikkö
julkaisutuotanto(at)gov.fi | vnk.fi
Palvelun tuottaja Kansalliskirjasto