Hyppää sisältöön
    • Suomi
    • Svenska
    • English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
Haku- ja käyttöohje
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Opetus- ja kulttuuriministeriö
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  • Etusivu
  • Opetus- ja kulttuuriministeriö
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Tanssin aluekeskustoiminta vuosina 2005–2009


Avaa tiedosto
OKMtr7.pdf (569.7Kt)
Lataukset: 

opetus- ja kulttuuriministeriö
22.07.2010
Julkaisusarja:
Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmämuistioita ja selvityksiä 2010:7
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot

Julkaisun pysyvä osoite on

http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-485-931-8
Tiivistelmä
Tanssin aluekeskustoiminta on kehittämishanke, jonka tavoitteiksi asetettiin tanssin alan palvelutarjonnan ja palveluiden käytön sekä tanssitaitelijoiden työllisyyden lisääminen eri puolilla maatamme. Opetusministeriö on tehnyt selvityksen hankkeen toiminnasta vuosilta 2005-2009. Tässä muistiossa esitetään toiminnan tulokset sekä niiden pohjalta laaditut toimenpide-ehdotukset.

Opetusministeriö valitsi viisi tanssin aluekeskusta toimikaudelle 2005–2009. Nämä olivat Pohjoisen tanssin aluekeskus, Zodiak Presents (pääkaupunkiseutu), Läntinen tanssin aluekeskus, Sisä-Suomen tanssin aluekeskus ja Itäinen tanssin aluekeskus. Kehittämishankeluonteesta johtuen aluekeskusten toiminta on ollut alusta lähtien tavoitteellista. Ministeriö on vuosittain määrärahapäätösten yhteydessä vahvistanut keskusten esittämät määrälliset tavoitteet tanssitaiteen saatavuuden ja saavutettavuuden sekä tanssitaitelijoiden työllisyyden lisäämiseksi. Keskeisiksi toimintamuodoiksi muodostui mm. tuotantotoiminnan kehittäminen, taitelijoiden työllistäminen eri tavoilla omaan ammattiinsa ja muun palvelutoiminnan kehittäminen mm. yleisötyö ja taiteen soveltava käyttö.

Aluekeskustoiminnan myötä tanssin alan palvelutarjonta ja palveluiden käyttö ovat lisääntyneen eri puolilla maatamme hyvin. Kaikkiaan 800 esitystä ja 125 000 katsojaa vuodessa on hieno saavutus. Tanssitaidetta on alueellisen kiertuetoiminnan avulla viety eri puolille Suomea paikkoihin, missä tarjonta muutoin jäisi olemattomaksi. Esityskertojen määrä kasvoi vuodesta 2005 noin 123 % ja yleisömäärä noin 350 %.

Myös tanssitaitelijoiden työllisyys on kasvanut. Tarjottujen työtilaisuuksien määrä toimikaudella kasvoi noin 12 % ja tuotettujen henkilötyövuosien määrä noin 21 %. Aluekeskusrahalla tuotettiin noin 33 henkilötyövuotta vuodessa ja siitä noin 78,5 % muualla kuin pääkaupunkiseudulla. Toiminta on siten tarjonnut tanssitaiteilijoille mahdollisuuden työllistyä myös muualla kuin pääkaupunkiseudulla.

Kaikesta saavutetusta hyvästä huolimatta selvitys osoitti, että nykyisillä resursseilla ei vielä ole päästy siihen, mitä on tavoiteltu. Tästä ja rohkaisevista tuloksista johtuen opetusministeriö päätti jatkaa aluekeskustoimintaa vuosina 2010-2014 laajentamalla verkostoa ja kohdentamalla toimintaa erityisesti mm. alueellisen ja valtakunnallisen kiertuetoiminnan vakiinnuttamiseen, vapaaehtoistyön vähentämiseen sekä työllistymisjaksojen keston pituuden jatkamiseen.

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajan mukaanViimeksi lisätytAsiasanatJulkaisijat

Aineistojen tallennus

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Tietosuoja
Saavutettavuusseloste
Valtioneuvoston kanslia
Puolustusministeriö
Liikenne- ja viestintäministeriö
Ulkoministeriö
Valtiovarainministeriö
Työ- ja elinkeinoministeriö
Oikeusministeriö
Opetus- ja kulttuuriministeriö
Sosiaali- ja terveysministeriö
Sisäministeriö
Maa- ja metsätalousministeriö
Ympäristöministeriö

Valtioneuvoston kanslia
|
Valtioneuvoston hallintoyksikkö
·julkaisutuotanto(at)gov.fi | vnk.fi·
Palvelun tuottaja
Kansalliskirjasto
Valtioneuvoston kanslia
Valtioneuvoston hallintoyksikkö
julkaisutuotanto(at)gov.fi | vnk.fi
Palvelun tuottaja Kansalliskirjasto