Hyppää sisältöön
    • Suomi
    • Svenska
    • English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
Haku- ja käyttöohje
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Opetus- ja kulttuuriministeriö
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  • Etusivu
  • Opetus- ja kulttuuriministeriö
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Opetusministeriön tuki ystävyysseuroille : Selvitysmiehen raportti

Linna, Markku (2006-10-20)

Avaa tiedosto
tr31.pdf (365.6Kt)
Lataukset: 

Linna, Markku
opetus- ja kulttuuriministeriö
20.10.2006
Julkaisusarja:
Opetusministeriön työryhmämuistioita ja selvityksiä 2006:31
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot

Julkaisun pysyvä osoite on

http://urn.fi/URN:ISBN:952-485-250-0
Tiivistelmä
Selvitysmiehen tehtävänä oli selvittää ystävyysseurojen toiminnan tukemista opetusministeriön avustusmomenteilta sekä tehdä ehdotuksia valtionavun jakoperusteista, ystävyysseurojen ohjausjärjestelmästä ja muista mahdollisista rahoitusmuodoista ja -lähteistä ja seuroille myönnettävän valtionavun delegoinnin tarpeesta.

Selvitysmies ehdottaa, että toiminta-avustusta myönnetään vain muutamalle Suomen kannalta keskeiselle seuralle ja muille ainoastaan hankeavustusta, sikäli kuin seuralla asianomaisena vuonna on kulttuuripoliittisin perustein tuettavia hankkeita. Toiminta-avustusta ehdotetaan myönnettäväksi Suomen ja naapurimaiden keskeisille seuroille: Pohjola-Norden ry:lle, Suomi-Venäjä Seuralle, Suomi-Viro Yhdistysten Liitolle ja Tuglas-Seuralle. Tämän lisäksi Ystävyysseurojen liitto ry:lle tulisi myöntää edelleen valtionapua seurojen yhteisen informaation välittämiseksi ja yhteydenpidon järjestämiseksi.

Ehdotus lähtee siitä, että hallituksen esitykseen vuoden 2007 talousarvioksi sisältyvä määräraha tulee eduskunnassa hyväksytyksi. Mikäli eduskunta muuttaa talousarvioesitystä tältä osin, voidaan asiaa tarkastella uudelleen. Ensi vuoden määräraha ei anna mahdollisuuksia toimia avustusten jaossa entiseltä pohjalta, vaan on välttämätöntä priorisoida. Opetusministeriön on informoitava seuroja pikaisesti ensi vuoden talousarviotilanteesta ja ensi vuoden valtionavustushakemukseen tulisi toiminta-avustusta hakevien seurojen sisällyttää selvitys niistä toimenpiteistä, joilla seurat aikovat sopeuttaa toimintansa merkittävästi vähenevään valtion tukeen.

Kun opetusministeriössä käsiteltäisiin jatkossa vain neljän seuran vuotuiset toiminta-avustushakemukset ja rajallinen määrä hankehakemuksia, selvitysmiehen mukaan ei ole välitöntä tarvetta delegoida tätä päätöksentekoa pois ministeriöstä. Hankehakemusten käsittelyn siirtämistä Kansainvälisen henkilövaihdon keskuksen CIMOn tehtäväksi olisi kuitenkin syytä harkita. Opetusministeriössä on ystävyysseurojen valtionapuasiat tarpeen keskittää yhden esittelijän tehtäväksi.

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajan mukaanViimeksi lisätytAsiasanatJulkaisijat

Aineistojen tallennus

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Tietosuoja
Saavutettavuusseloste
Valtioneuvoston kanslia
Puolustusministeriö
Liikenne- ja viestintäministeriö
Ulkoministeriö
Valtiovarainministeriö
Työ- ja elinkeinoministeriö
Oikeusministeriö
Opetus- ja kulttuuriministeriö
Sosiaali- ja terveysministeriö
Sisäministeriö
Maa- ja metsätalousministeriö
Ympäristöministeriö

Valtioneuvoston kanslia
|
Valtioneuvoston hallintoyksikkö
·julkaisutuotanto(at)gov.fi | vnk.fi·
Palvelun tuottaja
Kansalliskirjasto
Valtioneuvoston kanslia
Valtioneuvoston hallintoyksikkö
julkaisutuotanto(at)gov.fi | vnk.fi
Palvelun tuottaja Kansalliskirjasto