Hyppää sisältöön
    • Suomi
    • Svenska
    • English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
Haku- ja käyttöohje
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Opetus- ja kulttuuriministeriö
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  • Etusivu
  • Opetus- ja kulttuuriministeriö
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Åtgärdsprogram för att förkorta studietiderna vid högskolorna


Avaa tiedosto
tr05.pdf (281.4Kt)
Lataukset: 

opetus- ja kulttuuriministeriö
21.11.2003
Julkaisusarja:
Undervisningsministeriets arbetsgruppspromemorior och utredningar 2004:5
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot

Julkaisun pysyvä osoite on

http://urn.fi/URN:ISBN:952-442-705-2
Tiivistelmä
Undervisningsministeriet tillsatte 18.6.2003 en arbetsgrupp för att bereda det åtgärdsprogram som anges i regeringsprogrammet. Åtgärdsprogrammets syfte är att förkorta studietiderna så att examina avläggs inom angiven tid. Parallellt med arbetsgruppen arbetade också en utredningsman som hade i uppdrag att utarbeta ett förslag till utveckling av studiestödet. Undervisningsministeriet tillsatte en gemensam styr- och uppföljningsgrupp för arbetsgruppen och utredningsmannen.

Utgångspunkten för arbetsgruppens arbete var regeringsprogrammets mål om att förlänga finländarnas yrkesverksamma liv. Regeringens mål baserar sig på den stora förändring som inträffar till följd av åldersstrukturen i samhället. Befolkningen i arbetsför ålder (15–55 år) minskar med nästan 350 000 personer under de följande 20 åren samtidigt som antalet personer över 65 år ökar med nästan 450 000. De unga åldersklasserna är inte stora nog för att ersätta den arbetskraft som försvinner från arbetslivet. Den åldrande befolkningen och den krympande gruppen skattebetalare förutsätter att finansieringen omfördelas och att det vidtas nya åtgärder för att påskynda de ungas övergång till arbetslivet.

Arbetsgruppen behandlade åtgärder för att påskynda universitets- och yrkeshögskolestudierna.

I Finland avläggs högre högskoleexamen vid i genomsnitt 27 års ålder och yrkeshögskoleexamen vid 25 års ålder. Sifforna är höga internationellt sett. De främsta orsakerna till att studierna drar ut på tiden och examen avläggs sent är enligt arbetsgruppen följande:

- övergången från det andra stadiet till högre utbildning sker långsamt
- studierna bedrivs de facto på deltid
- det finns brister i undervisningsarrangemangen, studiehandledningen och stödarrangemangen
- förvärvsarbete är mycket vanligt, endast en del hänför sig till studierna
- examina är av större omfattning än vad som krävs, detta gäller i synnerhet vid universiteten
- en snabb genomströmning stöds inte tillräckligt i högskolornas finansieringssystem.

Arbetsgruppen har berett ett åtgärdsprogram i 10 punkter. Dess mål är att utveckla studieprocesserna vid högskolorna med hjälp av nya examensstrukturer och undervisningsplaner, definiera studierätten vid universiteten noggrannare, utveckla individuella undervisningsplaner för de studerande och effektivera utnyttjandet av läsåret.

Arbetsgruppen föreslår dessutom att studierätten vid universiteten i och med den nya examensstrukturen begränsas så, att högre eller lägre högskoleexamen avläggs inom en tid som med högst två år överskrider deras sammanlagda omfattning. Dessutom kan en studerande vara frånvaroanmäld under högst två läsår under studierna. Av särskilda skäl kan en studerande beviljas fortsatt studierätt.

Utgångspunkten för åtgärdsprogrammet är att utbildning som leder till examen fortfarande skall vara avgiftsfri. Möjligheterna att utnyttja samfinansierad vuxenutbildning vid examensinriktad utbildning utökas. Högskolornas finansieringssystem utvecklas så att det stöder effektiva studier. Detta sker bl.a. genom att indikatorerna för den resultatbaserade finansieringen utvecklas.

Arbetsgruppen föreslår dessutom att det i samråd med arbetsmarknadsparterna utarbetas spelregler som stöder förvärvsarbete och praktik som hänför sig till studierna och som gör det möjligt för studerande som rekryterats till arbetslivet att fortsätta studierna fram till examen.

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajan mukaanViimeksi lisätytAsiasanatJulkaisijat

Aineistojen tallennus

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Tietosuoja
Saavutettavuusseloste
Valtioneuvoston kanslia
Puolustusministeriö
Liikenne- ja viestintäministeriö
Ulkoministeriö
Valtiovarainministeriö
Työ- ja elinkeinoministeriö
Oikeusministeriö
Opetus- ja kulttuuriministeriö
Sosiaali- ja terveysministeriö
Sisäministeriö
Maa- ja metsätalousministeriö
Ympäristöministeriö

Valtioneuvoston kanslia
|
Valtioneuvoston hallintoyksikkö
·julkaisutuotanto(at)gov.fi | vnk.fi·
Palvelun tuottaja
Kansalliskirjasto
Valtioneuvoston kanslia
Valtioneuvoston hallintoyksikkö
julkaisutuotanto(at)gov.fi | vnk.fi
Palvelun tuottaja Kansalliskirjasto